Czy brzmi to dla Ciebie znajomo?

„Mam już dość ciągłej obawy, że ktoś w końcu się zorientuje, jak bardzo nie nadaje się na to stanowisko”.

„Wkurza mnie, że siedzę na spotkaniach jak trusia i nie zadaje pytań ani się nie odzywam, bo myślę, że się pewnie wygłupie. A potem ktoś zadaje moje pytanie i jestem wściekła na siebie”.

„Mam w szufladzie masę tekstów, które chciałabym kiedyś opublikować, ale boję się, że to raczej z gatunku pisarstwa podwórkowego i nie nadaje się na poetkę”

„Ominęły mnie trzy świetne pozycje, bo bałam się, że za mało wiem, żeby aplikować. Haruje jak wół i nic z tego nie mam”.

„Zasypiam z listą, co mogłam zrobić lepiej i strachem, kiedy w końcu mój szef odkryje, że ja nigdy nie powinnam być dyrektorką”

To wybrane komentarze, z jakimi spotkałam się na sesjach rozwojowych z klientkami doświadczającymi syndromu oszusta. Ile emocji – obaw, lęku, złości. Ile braku spełnienia, lekkości i luzu.

Bez naszej kreatywności, pomysłów, opinii, kompetencji i talentów świat, społeczeństwo, firma, rodzina tracą! Bardzo dużo tracą!

Naturalnie, największym strachem osób z syndromem oszusta jest bycie odkrytym.

Ale syndrom oszusta to nie tylko „interesujący temat do samorozwoju”. Myśli i uczucia związane z tym stanem prowadzą do nieproduktywnych zachowań, które są kosztowne dla jednostek i ich organizacji.

  • Wyobraź sobie, że nie zgłaszasz pomysłu, który może wpłynąć na rozwiązanie w obszarze obsługi klienta w Twojej firmie, bo obawiasz się wystawienia siebie na ocenę (potencjalną demaskację).
  • Pomyśl, że w roli menadżerki swoim stylem myślenia mogłabyś wpłynąć nie tylko na zespół, ale innych liderów, robiąc pozytywną zmianę.
  • Zobacz, jak umniejszając sobie i tłumacząc dzieciom, że tylko dzięki szczęściu spotkałaś ich ojca, odbierasz sobie sprawczość i uczysz ich zależności od czynników zewnętrznych, a nie świadomości swoich umiejętności…

Nie chcę, abyś teraz rwała włosy z głowy i myślała, że coś jest z Tobą, z nami nie tak!

Radzimy sobie, jak potrafimy, przyjmując różne strategie radzenia sobie z lękiem przed demaskacją. Niestety te strategie mają cenę – nasze ciała przemęczone nadmiarową pracą, ciągłą presją i lękiem dają o sobie znać w postaci zaburzeń psychosomatycznych. Nasze relacje z bliskimi cierpią, bo nie mamy na nie czasu a jak mamy, to jesteśmy często w nerwach, w pędzie. Nasza relacja z samą sobą zanika, bo zamieniamy się w maszyny do działania, tracąc uważność i czułości do siebie.

Na szczęście jest na to metoda i ja Ci ją pokażę. To Rethinking Impostor Syndrome™.

Metoda, abyś następnym razem, gdy dopadną Cię wątpliwości w siebie, w swoje umiejętności, kiedy zaczniesz doszukiwać się przyczyn swoich osiągnięć w zewnętrznych czynnikach, włączyła przycisk PAUZA i zmieniła narrację!

Co więcej, potowarzyszę Ci w ćwiczeniu przekonań wokół kompetencji, pewności siebie i strachu, aby zamieniać je na wspierające i motywujące do działania po swojemu z odwagą.

Zapraszam Cię na 4 godziną masterclassę, w której w kameralnej grupie będziemy przyglądać się, co nam ten syndrom oszusta zabiera w życiu, jakie schematy ograniczają i trzymają w lęku oraz jak budować pewność siebie i działać mimo strachu i obaw.

Po takim spotkaniu wyjdziesz na pewno wzmocniona:

  • o wiedzę na temat swoich ograniczających przekonań o kompetencjach i pewności siebie,
  • o narzędzia do stosowania, kiedy dopada Cię moment oszusta,
  • o świadomość jak pracować z lękiem, obawą i wstydem.

Pracujemy w Villa Poranek – wspaniałe miejsce do refleksji, ćwiczeń i dyskusji.

Zaczniemy dzień od pysznej kawy oraz smakołyków i przez całe 4 godziny będziemy delektować się wspólną pracą w uroczym otoczeniu również przyrody.

Zapraszam Cię do zatrzymania się dla siebie. Do oddechu. Do nazwania tego, co Ci nie służy. Do poznania nowych narzędzi i ich przećwiczenia. Do wzmocnienia swojej czułej i świadomej zasobów części.

Zapraszam Cię do pracy ze mną.

Od strachu do pewności siebie. Masterclass o oswajaniu syndromu oszusta.

17 czerwca, 9.00-13.00

Miejsce: Villa Poranek
ul. J.I.Kraszewskiego 1, 05-510 Konstancin-Jeziorna

Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata całości kwoty. Szczegóły w mailu potwierdzającym zapis.

Polityka prywatności

© Dagmara Seliga-Krawczyńska