Miliony ludzi na całym świecie — dyrektorzy i początkujący profesjonaliści, studenci pierwszego roku i doktoranci, przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie, liderki i menadżerowie — potajemnie martwią się, że nie są tak bystrzy i zdolni, jak wszyscy myślą.

Te uczucia związane z oszustem prowadzą do nieproduktywnych zachowań, takich jak chroniczne zwlekanie, autosabotaż, perfekcjonizm, unikanie publicznych wystąpień czy zabierania głosu aż do wypalenia zawodowego.

Termin „zjawisko oszusta” został po raz pierwszy ukuty w 1978 roku przez Pauline Clance, profesorkę psychologii z Georgia State University i psycholożkę kliniczną Suzanne Imes. Częściej określany jako syndrom oszusta, opisuje fałszywe przekonanie, że w rzeczywistości nie jesteśmy tak inteligentni, zdolni, utalentowani lub wykwalifikowani, jak inni „myślą”, że jesteśmy. Zamiast postrzegać osiągnięcia w kategoriach naszych zdolności lub wysiłków, przypisujemy je szczęściu, wyczuciu czasu, osobowości, koneksjom i innym czynnikom zewnętrznym.

Naturalnie, największym strachem osób z syndromem oszusta jest bycie odkrytym.

Ale syndrom oszusta to nie tylko „interesujący temat do samorozwoju”. Myśli i uczucia związane z tym stanem prowadzą do nieproduktywnych zachowań, które są kosztowne dla jednostek i ich organizacji.

Dlatego, jeśli:

 

  • towarzyszy Ci poczucie ciągłego starania się, aby twoja praca zawsze była na 100%,
  • doskonalisz i poprawiasz w nieskończoność swoją pracę zanim pokażesz ją światu,
  • ciągle obawiasz się na spotkaniach zabrać głos albo zadać pytanie, kiedy inni robią to bez zająknięcia,
  • dowalasz sobie przy najmniejszym błędzie czy potknięciu,
  • oddajesz się swojej pracy kosztem życia prywatnego i czasu dla siebie,
  • jesteś w trybie bycia grzeczną i uczynną a twoje potrzeby schodzą na dalszy plan,
  • opinia innych jest dla ciebie kluczowa i od niej uzależniasz swoją motywację i zaangażowanie

to najwyższa pora, abyś dowiedziała/ dowiedział się, że to nie jest jedynie twój problem, z którym sama/sam musisz sobie poradzić.

Źródło nie jest w tobie, a w otoczeniu społeczno-kulturowym w jakim jesteśmy wychowywani, kształtowani i w jakim działamy zawodowo.

Spojrzenie na twoje indywidualne doświadczenia w szerszym kontekście, pomaga oswoić syndrom oszusta i go łagodzić.

Na tym webinarze pokaże Ci jak możesz zacząć myśleć inaczej o oszuście, abyś wiedziała z czego korzystać, kiedy dopadają cię sabotujące myśli, kiedy siedzisz kolejną godzinę nad prezentacją sprawdzając każdy przecinek lub kiedy chcesz zadać pytanie a jednak krytyk wiąże ci usta i milczysz z zazdrością i złością, że innym przychodzi wszystko tak łatwo. Podzielę się z Tobą kluczowymi informacjami, które są ważne również, jeśli zarządzasz, mentorujesz, szkolisz czy doradzasz innym. Warto wiedzieć, dlaczego inni mogą odczuwać syndrom oszusta i jak można ich wspierać.

Metoda „Rethinking Impostor Syndrom™” to bardzo praktyczne rozwiązanie, które dr Valerie Young wraz z zespołem globalnych facylitatorów dostarczyła już do 500.000 ludzi na całym świecie.

Jako jedyna w Polsce mam wyłączność na dzielenie się tą metodą i pracę z ludźmi, którzy chcą znaleźć sposób na lepsze funkcjonowanie – zwłaszcza zawodowe. Wspieram również osoby, które zarządzają zespołami, w których bardzo często są osoby odczuwające syndrom oszusta, co przekłada się na kreatywność, szybkość działania, innowacje czy podejmowanie wyzwań czy trudnych decyzji.

Podczas godzinnego webinaru dowiesz się o:

  • kluczowych strategiach jakie syndrom oszusta każe ci przyjmować w życiu, aby radzić sobie z lękiem przed byciem odkrytym/odkryta,
  • 5 sposobach postrzegania kompetencji przez osoby odczuwające syndrom oszusta,
  • sposobach na oswajanie i łagodzenie uczuć związanych z syndromem oszusta.

Dzięki tym informacjom:

  • będziesz rozumiała/rozumiał z jakiego powodu tak bardzo ograniczasz siebie, umniejszasz sobie, popadasz w perfekcjonizm czy też nie wychylasz się z grupy,
  • będziesz potrafiła/potrafił uważnie przyglądać się swoim myślom i zmieniać je na zdrowe i wspierające,
  • pozbędziesz się poczucia, że jest z tobą coś nie tak i musisz się zmienić czy naprawić.

Ten webinar nie gwarantuje ci uzdrowienia, bo nie ma takiej potrzeby. Wszystko jest z Tobą w porządku. Schematy myślenia o sobie, świecie i innych wpłynęły na to jak się czujesz i dlatego będziemy je rozbrajać i przeformułowywać, abyś w końcu pozbył/a się obawy przed byciem zdemaskowaną/ym.

Polityka prywatności

© Dagmara Seliga-Krawczyńska